3 Poles 24V 25A 25FLA Definite Purpose Contactor SA-3P-25A-24
3 Poles 24V 25A 25FLA Definite Purpose Contactor for Other Construction Equipment
Other Construction Equipment 3 Poles 24V 25A 25FLA Definite Purpose Contactor
3 Poles 24V 25A 25FLA Definite Purpose Contactor compatible with Other Construction Equipment
Add Your Review
Get at least 2% points for cashback & save up to 10%! View Details
Choose options for shipping rates.
Shipping to
SKU#: ABFP2109HS10043210
In Stock
Add to Wish List
100k+ Customers' Top Choice
Chosen by over 100,000 customers for trusted quality and exceptional service.
1 Year Warranty
Enjoy a full year of warranty, ensuring long-lasting reliability and peace of mind.
90-Day Return
Hassle-free 90-day return policy for a risk-free shopping experience.
24/7 Service
Round-the-clock support to assist you whenever you need it.
Product Details
Part Number:SA-3P-25A-24, SA3P25A24
Specification:
FLA:60
Resistive Amps:75
Hertz:50/60
Locked Rotor Amps 240/480/600:360/300/240
Electrical Contact Ratings:20A-90A electrical coil ratings:24-600V life rating,100,000&250,000 cycle options.
Options:1,2,3,4 pole fits 24,120,240 and 480 VAC coils wide range of electrical ratings screw, box or pressure plate connections NEMA mounting base. NO/NC end switch kits.
Terminations:#10-32 screw - 20, 25 & 30 FLA Models, Box Lug - 40, 50, 60, 75 & 90 FLA Models
Temperature Range:- 40°F to + 150° F / - 40°C to + 65° C
Product Highlights
Brand: FridayParts
Replacement Part Number: SA-3P-25A-24, SA3P25A24
Shipping
Ships to:
Delivery:
Customer Reviews
0 0 out of 5
5 stars
0%
4 stars
0%
3 stars
0%
2 stars
0%
1 star
0%